Durakları

Marmaray Durakları

Gün geçmiyor ki yeni bir yapı, yeni bir kolaylık insanlara sunulmasın. Bilim ve teknolojinin gelişimiyle birlikte insanoğlu kendisine lazım olacak birçok işi ve projeyi yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Ülkemizde ve dünyada yapılmış birçok çalışma insanlara kolay bir yaşam sunmanın gayretiyle yapılmıştır. Türkiye’de son zamanlarda yapılan projelerle adından sıkça bahsettirmektedir. Bunlardan biri de asrın projesi olarak nitelendirilen Marmaray Projesi’dir. Ayrıntılara geçmeden önce bu uygulamanın benzerleri dünyada yapılmış mı? Eğer yapılmışsa hangi tarih aralıklarında yapılmış sorularına cevap vermek yerinde olacaktır. Dünya tarihinde yapılmış olan ilk batırma tünel, Kuzey Amerika’da 1894 yılında kanalizasyon işi için yapılmıştır. Ülkemizdeki gibi trafik sorununa çözüm için yapılan ilk tünellerde yine Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmış durumdadır. Bu projelerden ilki 1906-1910 yılları arasında yapılmış olan Michigan Merkezi Demiryolları tüneli olarak karşımıza çıkmaktadır. Görüldüğü gibi bu teknikleri ilk kullanan Amerikalılar olmuştur. Peki Avrupa’da durum nedir? Bahsedilen tekniği Avrupa’da ilk olarak uygulayan ülke Hollanda’dır. 1942 yılında Rotterdam’da hizmete açılan Maas Tüneli bu alanda Avrupa’da bir ilk olmuştur. Asya’da durum nedir diye soracak olursanız eğer tahmin edebileceğiniz gibi Japonya bu konuda Asya’da öncü olarak karşımıza çıkmıştır. Japonya’nın Osaka şehrinde iki tüplü olarak inşa edilen karayolu tüneli (Aji Nehri Tüneli) 1944 yılında faaliyete açılmıştır. Bu uygulamalara rağmen bu teknikle yapılan tünellerin sayısı 1950’li yıllarda sağlam ve güvenilirliği kanıtlanmış çalışmalar yapılıncaya kadar sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Geliştirilen teknikten sonra birçok ülke büyük çaplı projeleri hayata geçirmiştir. İlk geniş ölçekli proje fizibilite çalışmasıyla birlikte 1987 yılında başladı.

Dünyadan örnekleri sunulan bu uygulama ülkemizde nasıl başlamıştır ve hangi aşamadadır? Proje için ilk olarak 1985-1987 yıllarında araştırmalar yapılmıştır. Farklı güncellemelerle birlikte proje aşaması 1998 yılında biten Marmaray inşasına 2004 yılında başlanmıştır. 2004 yılındaki çalışmalarla 460 metre derinlikte rastlanan bulgular çalışmaları olumsuz yönde etkilemekteydi. Bundan dolayı belirtilen zemin için sağlamlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Marmaray projesi için kısaca temelleri 2004 yılında atılan ve yapımı halen devam eden, Avrupa ve Asya kıtalarını İstanbul Boğazı’nın altından birleştirerek, üç bölümden oluşan banliyö hattını iyileştirme projesidir denebilir. Marmaray’ın dünyadaki benzeri Manş Denizi’ndeki Eurotunnel olarak gösterilebilir.

Marmaray’la ilgili olarak İstanbulluların en çok merak ettiği konulardan biri de Marmaray duraklarıdır. Marmaray durakları Aşağıda ayrıntılı verilecek olarak duraklar kısaca Halkalı ve Gebze arasındadır denebilir. Halkalı ile Gebze arasında çalışacak olan bu hattın İstanbul metrosuyla da bağlantıları mevcuttur. Tamamlandığı zaman 1 milyon İstanbullunun iş, ev ve okul vs gibi sürelerini kısaltacak olan proje, enerji ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Motorlu taşıtların kullanımının da azalmasıyla birlikte hava kirliliğini de önemli ölçüde azaltması beklenilen bu projeyle birlikte insanlar biraz daha rahat edeceklerdir. Ayrıca bu projenin bitimiyle İstanbul trafik yükünü çeken Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de rahatlamış olacaktır. Dolayısıyla bu iki köprünün de trafik yoğunluğu azalmış olarak karşımıza çıkacaktır.

Marmaray projesinin yapımı tamamlandığı zaman Marmaray’a bağlı hat 1,4 km (tüp tünel) ve 12,2 km (delme tünel) TBM boğaz geçişi ve Avrupa yakasında Halkalı-Sirkeci, Anadolu yakasında ise Gebze-Haydarpaşa arasındaki bölümler olacak şekilde tahminen 76 kilometre uzunluğunda olması belirlenmektedir. Kısacası farklı iki kıtada bulunan demiryolları İstanbul Boğazı’nın alt kısmından batırma tüp tüneller ile birleştirilecektir. Marmaray Projesi 60,46 metre uzunluğu ile raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüneli olarak bizleri bekliyor olacaktır. Tahminlere göre bu projenin kullanım ömrü 100 yıl olarak belirtilmiştir. İnşaat çalışmalarının %95 civarı tamamlanan Marmaray’ın deneme sürüşlerine 1 Ağustos’ta başlanacağı belirtilmiştir.

440 araca sahip olan Marmaray projesinin Halkalı ve Gebze arasında olacağı belirtilmişti. Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün de iş yükünü azaltacağı belirtilen Marmaray projesinde 3 tanesi yer altında olacak şekilde 40 duraktan söz edilmektedir. Gebze ve Halkalı arasında yapılan bu büyük proje Avrupa ve Asya kıtalarını birleştirerek, belirtilen yerler arasında sağlanan yolculuk süresini 185 dakikadan 105 dakikaya indirecektir. Böylelikle belirtilen güzergahlar arasında yolculuk yapan insanlara 80 dakikalık bir zaman kazandırılmış olmaktadır. Marmaray’da tren seferlerinin 2-10 dakika arasında yapılması düşünülmektedir. Örneğin Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar-Sirkesi arası 4 dakika sürmektedir.

Şimdi Marmaray Güzergahları ve Marmaray duraklarının nereler olduğuna ayrıntılı bir şekilde bakalım:

Marmaray durakları

Halkalı, Mustafakemal, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, İstanbul Boğazı, Üsküdar, İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Gebze.

Şimdi de işin biraz teknik kısımlarına göz atalım:

• Bir yöndeki yolcu sayısı - 75 bin,

• Yüzeydeki İstasyon sayısı - 37 adet,

• Yeraltındaki istasyon sayısı - 3 adet,

• Yüzeysel metro kesimi uzunluğu - 63 kilometre,

• Aç-kapa tünel uzunluğu 2,4 kilometre,

• İstasyon boyu - 225 metreden az,

• Maksimum eğim - 18,

• Demiryolu Boğaz Tüp Kesimi Toplam Uzunluğu 13,6 kilometre,

• Delme tünel uzunluğu - 9,8 kilometre,

• Batırma tüp tinel uzunluğu - 1,4 kilometre

Dünya üzerinde var olan en önemli projeler arasındaki yerini çoktan almış olan Marmaray projesi, İstanbul insanının yaşam standardını biraz daha yükseltecek demektir. Bu projeyle birlikte İstanbul halkına çağdaş bir kent yaşamı sunacak olan Marmaray, kentsel ulaşım imkânlarını geliştirerek, şehrin doğal ve tarihi dokusunu koruyarak ve çevreye yüksek kapasiteli elektrik enerjisi ile kirletmeyen bir proje olarak bizlere sunulmasının yanında Marmaray durakları seyahat hayatına büyük katkı sağlayacaktır.

Dünya üzerinde var olan en önemli projeler arasındaki yerini çoktan almış olan Marmaray projesi, İstanbul insanının yaşam standardını biraz daha yükseltecek demektir. Bu projeyle birlikte İstanbul halkına çağdaş bir kent yaşamı sunacak olan Marmaray, kentsel ulaşım imkânlarını geliştirerek, şehrin doğal ve tarihi dokusunu koruyarak ve çevreye yüksek kapasiteli elektrik enerjisi ile kirletmeyen bir proje olarak bizlere sunulmasının yanında Marmaray durakları seyahat hayatına büyük katkı sağlayacaktır.


© 2013 Marmaray , All rights reserved.

Skin Color

Heading Fonts

Body Fonts

Font Size

Choose a skin

Choose a Background